Uzależnienie od seksu, seksoholizm

6369141-romans-w-pracy-900-600

Osoby cierpiące na uzależnienie seksualne doświadczają ciągłego pragnienia pobudzenia seksualnego i satysfakcji. Podejmują ryzykowne zachowania seksualne, na przykład wydają duże sumy pieniędzy na prostytutki lub spędzają czas na stronach pornograficznych. Niektórzy ciągle szukają związków miłosnych, masturbacji, zajmują się ekshibicjonizmem i tak dalej. Mimo niebezpieczeństwa powracają do tego zachowania. Jeśli zachowanie danej osoby spełnia takie kryteria, najprawdopodobniej jest uzależniona od seksu.

Ludzie cierpiący na uzależnienie seksualne doświadczają zagrożeń w ich związkach, życiu osobistym i społecznym, pracy. Istnieje niebezpieczeństwo dla ich zdrowia ze względu na zagrożenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV / AIDS.
Osoby uzależnione od seksu poświęcają dużo czasu, energii na swoje uzależnienie, tracąc zainteresowanie tym, co było dla nich ważne, w tym partnerem, dziećmi, przyjaciółmi, hobby, karierą lub edukacją. Uzależnienie seksualne u mężczyzn ma zazwyczaj bardziej fizjologiczny charakter, natomiast dla kobiet jest to problem czysto psychologiczny.

Objawy uzależnienia od seksu.

Jakie zachowania przejawiają osoby uzależnione od seksu?

Osoba cierpiąca na uzależnienie seksualne, doświadcza osobistej przemiany, stając się popędliwą, podatną na drażliwość, budującą sieć kłamstw, aby ukryć swoje uzależnienie. Potrafi odejść od rodziny i przyjaciół, co prowadzi do poczucia osamotnienia i izolacji, a także wiąże się to silnym poczuciem wstydu i ból.

Ludzie, którzy cierpią na uzależnienie seksualne, są całkowicie pochłonięci myślami o seksie i nie ważne jak bardzo starają się, ich mózg powraca do nich na nowo. To nie jest wskaźnik moralnych przekonań lub słabej siły woli. Podobnie jak w przypadku uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, uzależnienie seksualne powoduje rodzaj tolerancji, uzależniony wymaga większej dawki, aby poczuć ten sam poziom krótkotrwałej satysfakcji. Prowadzi to do poszukiwania coraz bardziej ekstremalnej stymulacji seksualnej, w tym często skrajnej przyjemności seksualnej, która może być niezgodna z prawem, w tym częstego masturbacji, niezależnie od lokalizacji i okoliczności.

Taki brak wolności można bezpiecznie utożsamiać z alkoholem lub narkotykami. W końcu jego głównym czynnikiem jest wycofanie się z rzeczywistości, utrwalenie pewnych doświadczeń. Kobiety uzależnione od seksu doświadczają prawdziwego rozpadu, jeśli nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. To jest jak obsesja, której nie można kontrolować, ona jest na pierwszym miejscu w ich życiu, nawet pomimo negatywnych konsekwencji.

Wszystkie priorytety życiowe stopniowo przechodzą na drugi plan, a następnie całkowicie znikają. Jedynym zajęciem, któremu dana osoba daje energię i myśli, jest ciągłe poszukiwanie przyjemności. W przypadku uzależnienia seksualnego, osoba może namiętnie zakochać się lub, odwrotnie, obłudnie używać partnera tylko do krótkoterminowej znajomości. Uzależnienie seksualne prowadzi do tego, że dana osoba traci zdolność kontrolowania swoich myśli, uczuć i działań. Wszyscy są poddani jego nieustannej chęci doświadczania zmysłowej przyjemności.

Seks i miłość prowokują produkcję w mózgu tych samych substancji chemicznych, co narkotyków. A ludzie cierpiący na uzależnienie seksualne wyciągają z seksu to samo, co narkomani wyciągają z narkotyków, a alkoholicy z alkoholu. Są to niezwykle przyjemne uczucie, nieporównywalne z niczym innym w ich życiu.

Grupa ryzyka uzależnienia od seksu.

Według psychologów, niektórzy ludzie częściej niż inni są uzależnieni seksualnie.

Charakteryzują się one:

  • Skłonność do kopiowania czyjegoś zachowania, sposobu życia
  • Ciągłe poszukiwanie nowych wrażeń
  • Apetyt na ryzyko, awanturnictwo
  • Paniczny strach przed samotnością
  • Złożone relacje z rodzicami przeciwnej płci
  • Dotkliwie doświadczają sytuacji kryzysowej spowodowanej zdradą ukochanej osoby.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te czynniki są po prostu czynnikami ryzyka, które niekoniecznie prowadzą do uzależnienia seksualnego.

Zasady uzależnienia seksualnego.

Uzależnienie seksualne, jak każda zależność w naturze, jest destrukcyjne. Wpływa negatywnie na efektywność osoby.
Zależność seksualna ogólnie negatywnie wpływa na życie. Zależna, osoba nie może w 100% samodzielnie zarządzać swoim życiem.

Istnieją cztery etapy uzależnienia od seksu

  • W pierwszym etapie osoba uzależniona ciągle znajduje się w pewnym transie, jego myśli są skierowane na seks i wymagają ciągłej odpowiedniej stymulacji.
  • Następnie osoba wymyśla erotyczne rytuały, które poprzedzają czynności seksualne i zwiększają podniecenie seksualne.
  • Istnieje stabilna mentalna zależność od tych rytuałów, następuje utrata samokontroli.
  • Ostatnim etapem jest rozpacz i depresja.

Uzależnienie seksualne, gdy niemożliwe jest do zrealizowania przeradza się w różnego rodzaju zastępcze i perwersyjne przejawy, różne rodzaje seksualnych zachowań. Osoba przestaje budować normalne relacje z płcią przeciwną, ale ucieka się do autodestrukcyjnych metod samozadowolenia lub ucieka się do postawy konsumenta wobec możliwego partnera.

Diagnostyka seksoholizmu.

Osoby cierpiące na uzależnienie seksualne rzadko uznają istnienie problemu, a zależność staje się oczywista, gdy już wyrządzono znaczną szkodę fizyczną, społeczną lub emocjonalną. Jednak niezwykle ważne jest jak najszybsze rozwiązanie problemu, aby zapobiec jeszcze większym szkodom. Niezbędne jest szukanie profesjonalnej pomocy u specjalisty, który pomoże znaleźć drogę do nowego życia.

W przypadku uzależnienia od seksu, podobnie jak w przypadku innych rodzajów uzależnienia, konieczne jest zdiagnozowanie chorób towarzyszących zarówno psychicznych, jak i fizjologicznych. Depresja, nieprawidłowości w budowie mózgu, problemy w rodzinie lub w pracy mogą powodować to zaburzenie. Dlatego eksperci dokładnie sprawdzają wszystkie wymienione punkty, a dopiero potem wyznaczają kompleksowe leczenie.

Jak leczyć uzależnienie seksualne? Terapia seksoholizmu.

Bezwzględna większość osób uzależnionych seksualnie jest pewna swojej pełnej normalności. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem do leczenia jest przekonanie osoby o problemie. Niestety, bardzo często tylko silny wstrząs jak np. utrata pracy, rodziny, poważne problemy zdrowotne może spowodować, że dana osoba zrozumie, że jest chora.

Różne programy psychoterapeutyczne i techniki stosowane są w leczeniu uzależnienia seksualnego. Najlepsze wyniki dają sesje grupowe, najlepiej, gdy osoby bliskie mogą uczestniczyć w takich grupach. W ciężkich przypadkach, w obecności obsesyjnych zachowań seksualnych, lekarze stosują silne antydepresanty. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że w przeciwieństwie do leczenia narkomanii, alkoholizmu, hazardu i innych poważnych uzależnień, w tym przypadku lekarze nie wymagają, aby pacjent całkowicie zrezygnował z życia seksualnego.

Najczęściej wykorzystywane metoda leczenia

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnienia od seksu jest terapia poznawczo-behawioralna. Pracując z pacjentem, terapeuta eliminuje główne przyczyny zaburzeń, pracuje nad zmianą stosunku do satysfakcji seksualnej i seksu w ogóle, pomaga zrozumieć niebezpieczeństwa związane z tym trybem życia i uczy pacjenta, jak kontrolować impulsy seksualne i zastępować je, przestawiając uwagę na inne równie interesujące działania.

Podczas leczenia stosowane są leki farmakologiczne mające na celu łagodzenie objawów, takich jak zły nastrój, agresywność, zmniejszony apetyt, depresja. Może być przepisywany, jako lek przeciwdepresyjny i uspokajający.

Wszystkie spotkania są prowadzone przez lekarza-psychiatrę, pod którego kontrolą osoba chora przechodzi cały cykl leczenia, w tym przyjmowanie leków. Zmiana zwyczajowego sposobu życia, cokolwiek to jest, nie może jednak wpływać na stan emocjonalny.

Metoda “12 kroków”

Skuteczność metody “12 kroków” w leczeniu uzależnień uznawana jest na całym świecie. Głównym efektem jest to, że osoba uzależniona od seksu stopniowo zmienia swój punkt widzenia, a tym samym przenosi swoją uwagę na inne dziedziny życia. Metoda ta znacznie ułatwia okres abstynencji seksualnej i, wraz z samym faktem obecności innych uczestników programu, zapewnia niezastąpione wsparcie w procesie zdrowienia. Wraz z przebiegiem psychoterapii przyczynia się do pozytywnych zmian w podejściu pacjenta do jego preferencji i ułatwia przejście do nowego sposobu życia i wzorców zachowań.

Źródła:

https://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/73113,seksoholizm-uzaleznienie-od-seksu

http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/seksoholizm/objawy-i-skutki-seksoholizmu/

http://onanizm.pl/index.php?/topic/12116-droga-12-krokw/

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl