W przypadku problemów alkoholowych często konieczne jest oczyszczenie organizmu z toksyn alkoholowych. Tradycyjna procedura detoksykacji z reguły polega na podłączeniu kroplówki, i powolnym dożylnym dawkowaniu roztworów leków do krwi.
Oprócz terminu odtruwanie alkoholowe stosowane są również takie nazwy jak detoksykacja, procedura jest rozumiana, jako zestaw środków do leczenia, aby stworzyć warunki i reakcje organizmu mające na celu zmniejszenie aktywności toksyn i trucizn. Metoda powoduje ich usuwanie z organizmu, a także stabilizację funkcji życiowych i normalizację tkanek i narządów.
Nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na wszystkie tkanki i narządy wewnętrzne człowieka. Dotyczy to szczególnie wątroby, ponieważ jest ona odpowiedzialna za usunięcie zatrucia produktami rozkładu alkoholu etylowego z organizmu. Ciało nie radzi sobie z takim ładunkiem, w wyniku czego komórki wątroby zaczynają się nieuchronnie rozpadać. Aby pomóc organizmowi, lekarz przeprowadza odtruwanie alkoholowe.
Detoksykacja alkoholu polega na usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji, które gromadzą się w wyniku długotrwałego używania napojów alkoholowych.Toksyny we krwi powodują pogorszenie stanu zdrowia. Detoksykacja to początkowy etap pozbycia się ciężkiego uzależnienia. Dzięki oczyszczeniu organizmu z toksyn można przywrócić stan fizyczny organizmu do normy.
Jak przebiega detoks alkoholowy ?
Zazwyczaj odtruwanie wykonuje się przy użyciu leków moczopędnych, soli fizjologicznej, roztworów hipertonicznych jak również witaminy B1 i B6 oraz inne. Kiedy jest początek choroby alkoholowej lekarze mogą wykonać płukanie żołądka. Do leczenia zatrucia alkoholowego najważniejsza jest ilość płynu, który jest wlewany do organizmu pacjenta. Odgrywa ważną rolę właściwy wyboru leków do normalizacji lęku, przywracając normalne ciśnienie, pracę układu wydalniczego, wątroby, przezwyciężenie skutków zaburzeń neurologicznych.
Konieczne jest indywidualne dobranie składu i ilości leków podawanych w każdym przypadku. Właściwa diagnoza oparta na aktualnym stanie pacjenta, docelowy wybór leków jest najważniejszy. Podawane farmaceutyki eliminują lub znacznie ułatwiają ustąpienie wielu objawów odstawienia: bóle głowy, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bezsenność, depresja i inne.
Na długich ciągach alkoholowych gwałtownie zwiększa się ryzyko różnych powikłań ostrej niewydolności serca oraz krwawienia z przewodu pokarmowego aż do psychoz. Dlatego odtruwanie alkoholowe najczęściej odbywa się w specjalnych klinikach zajmujących się tym problemem lub w domu pod okiem lekarza. Kliniki są wyposażone w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania oczyszczania krwi, mają też własną resuscytację.
Podczas leczenia zespołu odstawienia alkoholowego często stosuje się leki przeciwdepresyjne, uspokajające i przeciwpsychotyczne. Następnie, gdy dana osoba poradzi sobie z konsekwencjami picia następnego dnia, odczuwa dyskomfort zamiast ulgi i poczucia powrotu do zdrowia. Taka prowokacja może ponownie skłonić do używania alkoholu, co jest oczywiście niedopuszczalne.
Środki uspokajające są stosowane w procesie odtruwania organizmu w celu ochrony komórek nerwowych przed zniszczeniem. Zastosowanie leków uspokajających pozwala dostosować pracę układu nerwowego organizmu. Stosowana jest także grupa leków, które zapewniają maksymalną ochronę podczas eliminacji alkoholu z organizmu. Aby zapobiec wystąpieniu marskości wątroby, stosowanie leków regulujących prawidłową pracę wątroby i trzustki jest absolutnie niezbędne. Często procesowi odtrucia towarzyszy hemodializa, jest ona stosowana w przypadkach, gdy nerki i wątroba nie są w stanie samodzielnie usunąć toksyn w krótkim czasie. W rezultacie organizm może uzyskać najsilniejsze zatrucie.
Proces detoksykacji na wiele sposobów komplikuje fakt, że toksyny mają właściwość gromadzenia się w tkance tłuszczowej, a następnie, gdy tracą na wadze, ciało doświadcza dodatkowego obciążenia, ponieważ wszystkie te substancje dostają się do krwioobiegu. Aby wyeliminować toksyny z tkanki tłuszczowej, można skorzystać ze specjalnych kąpieli i ćwiczeń fizycznych. Ponadto te dodatkowe procedury mogą znacznie przyspieszyć proces detoksykacji.
Wskazania i przeciwwskazania do odtruwania alkoholowego.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę i pamiętać, że:
W przypadku zespołu odstawienia może dojść do nasilenia innych towarzyszących patologii i chorób. Najczęstsze objawy takich zaburzeń to arytmia serca, nadciśnienie lub niedociśnienie. Sam alkohol pogarsza przebieg zapalenia trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego i może nawet przyczyniać się do wystąpienia zapalenia wątroby. Zespół abstynencji alkoholowej u pacjentów pod względem ich rozwoju i ogólnego stanu jest bardzo zróżnicowany. Zależy to od wielu czynników: wieku i płci pacjenta, czasu trwania i stadium alkoholizmu, ilości spożywanego alkoholu, połączenia z przyjmowaniem leków lub toksycznych leków itp.
Obraz kliniczny zespołu odstawienia alkoholu jest zwykle uważany za stan dynamiczny który determinuje metodę leczenia. Lekarz najczęściej psychiatra opisuje wszystkie fakty, które mogą mieć znaczący wpływ. Na przykład czas trwania ciągu alkoholowego, przybliżona ilość spożywanego alkoholu, obecność niektórych chorób i inne.
Specyficzna strategia odtrucia alkoholowego jest również uwarunkowana czasem trwania zespołu odstawienia. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Odtruwanie w domu jest możliwe u pacjentów z łagodnym zespołem odstawienia lub w przypadku umiarkowanego nasilenia w przypadku braku pobudzenia psychomotorycznego. Obecność objawów majaczenia alkoholowego jest podstawą do natychmiastowej hospitalizacji, nawet bez zgody pacjenta.
Możliwości i ograniczenia terapii odwyku alkoholowego.
Tak zwana “biała gorączka” objawia się, gdy osoba uzależniona od alkoholu nie rozumie swojego położenia i stanu. Jednocześnie halucynacyjne przejawy są typowe w postaci nieistniejących głosów lub wizji, w rzeczywistości, których pacjent nie widzi. Dlatego zrozumiała jest nieuzasadniona agresja i inne niewłaściwe zachowanie. Prawdziwe zagrożenie powstaje nie tylko dla alkoholika, ale także dla innych. Konieczne jest w tym przypadku bezpieczne i skuteczne leczenie szpitalne na oddziale intensywnej terapii.
Należy zauważyć, że procedury połączone z takimi nazwami jak odtruwanie alkoholowe, usuwanie kaca lub eliminacja zespołu kaca, nie są panaceum. Nie można ich uznać za pełnoprawne leczenie alkoholizmu i mają one charakter przygotowawczy. Jednak żadna prawdziwa terapia antyalkoholowa nie może zostać uruchomiona bez przeprowadzenia tych procedur. Odtruwanie jest niedrogie, w większości nieskomplikowanych przypadków jest możliwe w domu.
Najczęściej odtruwanie trwa kilka dni i przeprowadzane jest przy udziale specjalistów takich jak psychiatra i internista. Po detoksykacji z alkoholu zalecane jest kontynuowanie leczenia, aby całkowicie pozbyć się uzależnienia od alkoholu.
Odtruwanie alkoholowe w domu.
W niektórych przypadkach nie ma możliwości, aby osoba uzależniona od alkoholu skonsultowała się z lekarzem, więc możliwe jest odtruwanie organizmu z alkoholu w domu. Istnieje wiele środków ludowych, które można skutecznie stosować w domu. Najbardziej skutecznym środkiem detoksykacji jest miód w połączeniu z ciepłym mlekiem. Mleko i miód zawierają wystarczającą ilość witamin i minerałów, które mogą uzupełnić utracone pierwiastki śladowe w organizmie. Ponadto produkty te przyczyniają się do oczyszczania krwi z toksyn i stanowią doskonałe wsparcie dla wątroby i nerek.
W przypadku braku problemów sercowo-naczyniowych, liście pietruszki mogą być używane do usuwania toksyn. Pietruszka zawiera ogromną liczbę substancji aktywnych, które wiążą produkty rozkładu alkoholu i przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu. Ponadto, świeże soki z owoców cytrusowych lub sok z buraków mogą być używane do usuwania toksyn, ponieważ zawierają znaczną ilość aktywnych enzymów. Aby przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu, można również użyć naparów i wywarów z ziół, takich jak ziele dziurawca, rumianek, imbir, mniszek lekarski itp.