Uzależnienie od Hazardu

fb-hazard-leczenie

Osoby uzależnione od hazardu cierpią z powodu nieodpartej potrzeby uczestnictwa w grach hazardowych. Na automatach, w kasynach ( ruletka, poker, Black Jack, baccarat) lub poprzez obstawianie (zakłady sportowe, wyścigi konne), wskutek czego często nawet tracą całą swoją fortunę. Gra staje się poważna, ponieważ konsekwencje uzależnienia od hazardu mogą być dramatyczne. Uzależnienie od hazardu to choroba, której zwykle nie można rozwiązać bez profesjonalnej pomocy.

Konsekwencje uzależnienia od hazardu

Osoby uzależnione od hazardu nie tylko tracą pieniądze, ale także swoją rodzinę i przyjaciół. Zależność jest śmiertelna dla osób dotkniętych chorobą, nawet, jeśli nie jest związana z konkretną substancją, np. z uzależnieniem od kokainy lub alkoholu. Konsekwencje to wysokie długi, utrata kontaktów towarzyskich. Zaniedbanie ich obowiązków związanych z grą, a nawet sprzeniewierzeniem pieniędzy w celu sfinansowania uzależnienia również zagraża utracie pracy.

Oprócz uzależnienia od hazardu często występują jeszcze więcej zaburzeń psychicznych. Osoby te często cierpią na zaburzenia osobowości, lęki i depresję, a także na uzależnienie od narkotyków. Ponad połowa wszystkich osób uzależnionych od hazardu jest alkoholikami.

Hazard i uzależnienie częściej dotykają mężczyzn. Kobiety stanowią mniej niż jedną trzecią chorobliwych graczy. Mężczyźni zwykle dotknięci są hazardem w młodszym wieku niż kobiety, u których zwykle ten problem pojawia się w średnim wieku. Ale nawet wśród kobiet rośnie liczba osób uzależnionych od hazardu. Ogólnie jednak uzależnienie od hazardu występuje u młodzieży, a także u dorosłych i osób starszych.

Czynniki ryzyka i ochrony przed uzależnieniem

Badania nad problemem hazardu wykazały, że, czterech na pięciu uzależnionych od hazardu to mężczyźni. Szczególnie uzależnienie dotyka młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat. Może to również wynikać z odpowiedniej sytuacji życiowej czyli nie posiadanie regularnej codziennej rutyny, ponieważ jest się bezrobotnym lub na przykład pracuje samodzielnie. Szczególnie wrażliwi są ludzie o niskiej samoocenie i nagłych wstrząsach w historii ich życia, ale istnieją również czynniki stabilizujące, które zmniejszają ryzyko uzależnienia.

Co może uchronić się przed uzależnieniem od hazardu:

  • Regularne życie zawodowe
  • Dobry związek z własnym ciałem, na przykład poprzez sport
  • Silne partnerstwo i stabilna sytuacja rodzinna z bliskimi kontaktami
  • Niezawodny krąg znajomych
  • Silny system wartości, na przykład poprzez religię.

Objawy uzależnienia od Hazardu.

Uzależnienie od hazardu zwykle rozwija się w powolnym procesie często przez kilka lat. Po pierwsze, ograniczona gra dla przyjemności. Po około dwóch latach zaczyna się faza nadmiernego hazardu. Gracz traci kontrolę nad swoim zachowaniem i gra z wewnętrznego przymusu. Zwykle osoba potrzebuje około kilku lat, aby uświadomić sobie, że potrzebuje pomocy. Zgodnie z tym eksperci dzielą uzależnienie od hazardu na odpowiednie fazy: pozytywny etap początkowy, etap tworzenia nawyków i etap uzależnienia. Na każdym etapie pojawiają się specjalne oznaki.

Pozytywny początkowy etap

Na początku dotknięta chorobą osoba gra tylko sporadycznie. Stawki zapewniają emocje, a zyski zachwycają i pozwalają na znikanie na jakiś czas codziennych problemów. Gra jest regulowana, a gracz nadal wypełnia swoje obowiązki, zajęcia rekreacyjne i kontakty towarzyskie. Często jednak pierwsze większe zyski prowadzą do silnego uzależnienia od gry.

Etap tworzenia nawyków

W tej fazie gracz stopniowo traci kontrolę nad tym, ile gra i ile pieniędzy przeznacza. Hazard staje się regularnym działaniem w codziennym życiu. Zyski tworzą silne poczucie szczęścia i zamiast zatrzymać się, gdy wygra, gracze kwestionują swoje szczęście. Ponieważ gry losowe opierają się na tym, że na dłuższą metę nie wygrywają gracze, ale oferenci, straty przewyższają w dłuższej perspektywie zysk. Jeśli gracze stracili pieniądze, z pewnością nie mogą przestać. Dalsze postępowanie prowadzi do powstania nadziei, że nadrobią stratę.

Często gracze nie zdają sobie sprawy, że tracą kontrolę. Gracze nie są odpowiedzialni za zbieg okoliczności, ale za ich zachowanie dla zysku lub straty. Hazard odgrywa teraz ważną rolę w życiu, a jego emocje są ściśle związane z hazardem. Pewność siebie i radość życia zależą teraz od zysku. Utrata powoduje przygnębienie i utratę samooceny. W związku z tym wielu jest już bardzo spiętych i łatwo ulegających irytacji.

Przyjaciele, hobby i praca mają mniejsze znaczenie. Hazard jest trzymany w tajemnicy przed innymi tak bardzo, jak to możliwe. W tym celu gracze są zwykle uwikłani w sieć kłamstw. Staje się to szczególnie niebezpieczne, gdy coraz bardziej się zadłużają. Trudności z bankiem, w pracy i z rodziną to tylko początek spirali uzależnienia od hazardu. Krewni, którzy odnoszą się do zachowania uzależnionego od hazardu często spotykają się z agresją. Aby uniknąć konfrontacji, osoby dotknięte chorobą coraz bardziej oddalają się od swojego otoczenia.

Etap uzależnienia

Na ostatnim etapie gracze nazywani są również zdesperowanymi graczami. Przez czas trwania i korzystanie z gry nie ma żadnych racjonalnych limitów. Gracze muszą podejmować coraz większe ryzyko, aby doświadczyć dreszczyku emocji. Wiele osób straciło pracę, partnerów i kontakty społeczne na tym etapie i ma wielkie trudności we wszystkich innych dziedzinach życia. Gracze nie mają realistycznego pomysłu na normalne kwoty pieniędzy, długi są często tak wysokie, że nie można ich spłacić. Niemniej uzależnieni gracze nie mogą przestać grać. Ponieważ potencjalne zyski wydają się być jedynym wyjściem z kłopotów a naprawdę są niebezpiecznym błędem.

W stanie uzależniającym gracze wykazują również objawy fizyczne i psychiczne. Stres i lęk rosną. Uzależnieni gracze   mogą być rozpoznani przez drżące ręce i ciężkie pocenie się. Niektórzy gracze gubią się w hazardzie, a czasami nie wiedzą, gdzie są.

Uzależnienie od hazardu: diagnoza

Uzależnienie od hazardu jest poważną chorobą, która może mieć daleko idące negatywne konsekwencje. W związku z tym ważne jest, aby w dalszej kolejności szukać pomocy w czasie, gdy zostanie wykryte w sobie lub przez krewnych oznaki uzależnienia od hazardu. W ośrodkach poradni uzależnień, u lekarza rodzinnego lub nawet w poradniach uzależnień osoba uzależniona otrzyma pomoc.

Uzależnienia od hazardu nie można ustalić na podstawie badania fizykalnego, ale tylko w drodze dyskusji i specjalnych kwestionariuszy. Oprócz szczegółowej rozmowy z osobą uzależnioną od hazardu pomocne może być przeprowadzenie wywiadu z krewnymi. Daje to specjaliście kompleksowy obraz sytuacji.

W ramach wstępnego badania lekarz lub psychoterapeuta może zadać konkretne pytania odnośnie przegrywania wszystkich pieniędzy, które mieli, czy czują wewnętrzną potrzebę dążenia do hazardu lub czy trudno jest zatrzymać się po przegranej grze.

Rokowanie uzależnienia od hazardu zależy od ciężkości i konsekwencji uzależnienia, możliwości leczenia i motywacji osoby chorej. Jeśli istnieją inne nałogi lub zaburzenia psychiczne, komplikuje to terapię. Jednak wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny może mieć pozytywny wpływ na wyzdrowienie. Podobnie jak w przypadku innych chorób, im wcześniej problem zostanie rozwiązany, tym większe szanse na pokonanie go.

Terapia uzależnienia od hazardu – leczenie.

Na początku terapii należy wyrazić gotowość do podjęcia leczenia. Droga jest często długa i kamienista. Środki terapeutyczne w uzależnieniu od hazardu są różnorodne, np. leczenie psychiatryczne, psychoterapia itp. Obejmują one edukację na temat choroby, a także uwzględnianie aspektów społecznych, np. doradztwo rodzinne.

W leczeniu psychiatrycznym czasami przepisywane są leki, które pomagają złagodzić chęć gry np. leki przeciwwymiotne. W psychoterapii pracuje się bez hazardu, na przykład za pomocą alternatywnych sposobów działania na przykład więcej miejsca na inne zainteresowania itp. Ponadto osoby dotknięte chorobą mogą dowiedzieć się, jak to się stało i jak mogą przeciwdziałać w przyszłości. Ponadto stosuje się inne sposoby, np. ruch, muzykoterapia, terapia sztuką itp.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl