Depresja alkoholowa – czym jest i jak ją leczyć?

odtrucie alkoholowe we wroclawiu

Osoba uzależniona od alkoholu może przeżywać bardzo trudne emocje, z którymi często nie radzi sobie samodzielnie. Dodatkowo na różnych etapach życia alkoholika może pojawić się depresja alkoholowa, charakteryzująca się odczuwaniem przygnębienia, pesymizmem, niskim poczuciem własnej wartości, utratą wiary w siebie i swoje możliwości, a nawet chęcią samobójstwa. Opisujemy, czym jest depresja alkoholowa i jakie ma objawy, a także jak leczyć depresję alkoholową.

Co to jest depresja alkoholowa?

Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby, w których życiu pojawił się alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu. Nałóg picia może być jednak zarówno powodem, jak i przyczyną depresji alkoholowej i bardzo ważne jest, aby stwierdzić, czy osoba chora cierpi na depresję alkoholową pierwotną czy wtórną.

Depresja alkoholowa – objawy

Objawy depresji alkoholowej mogą się różnić w poszczególnych sytuacjach i w zależności od osoby. Do typowych objawów depresji alkoholowej można zaliczyć wiele dokuczliwych sygnałów. Wśród nich wymienia się:

  • trwałe obniżenie nastroju (trwające minimum 2 tygodnie i przeciągające się na wiele tygodni, a nawet miesięcy)
  • pesymizm,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • niska samoocena,
  • urojenia,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia świadomości,
  • halucynacje,
  • silne zmęczenie fizyczne,
  • bóle głosy,
  • trudności z pamięcią,
  • problemy z koncentracją,
  • agresja i autoagresja,
  • utrata umiejętności odczuwania radości,
  • zaburzenia seksualne,
  • wycofanie społeczne,
  • myśli samobójcze.

Przyczyny depresji alkoholowej

Depresja alkoholowa może zostać zdiagnozowana z kilku powodów. Chociaż zawsze jest związana z uzależnieniem od alkoholu, to przyczyny choroby mogą być różne.

1. Depresja alkoholowa jako przyczyna alkoholizmu

Popadnięcie w chorobę alkoholową może mieć wiele przyczyn, wynikać z osobowości, wysokiej wrażliwości, socjalizacji, złych wzorców, towarzystwa, trudnościami z przystosowaniem się do norm i standardów społecznych i wielu innych czynników. Niestety osoby z zaburzeniami psychicznymi są narażone na sięganie po alkohol, głównie dlatego, że chcą ukoić swoje nerwy i poprawić nastrój czy po prostu poczuć się lepiej chociaż przez chwilę. Niestety nie leczy to przyczyn problemów psychicznych, więc stanowi błędne koło. Poprawa chociaż występuje, to tylko na chwilę, aby za chwilę znowu spowodować jeszcze większe przygnębienie, a nawet wyrzuty sumienia.

2. Depresja alkoholowa jako skutek uzależnienia

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach sprawia, że w organizmie zachodzi szereg często nieodwracalnych zmian. W zależności od fazy uzależnienia i innych czynników mogą to być zmiany nie tylko w wyglądzie zewnętrznym i pracy narządów wewnętrznych, ale nawet trwałe uszkodzenia neuronów w mózgu.

Widoczne zmiany w zachowaniu, trudności z utrzymaniem relacji, problemy w pracy itd. doprowadzają niektóre osoby uzależnione do granic wyczerpania. Jednocześnie uzależniony dopiero doznając depresji alkoholowej często decyduje o podjęciu leczenia w ośrodku leczenia uzależnień, chcąc przywrócić radość i szczęście, a pożegnać smutek i przygnębienie.
odtrucie alkoholowe Wrocław

3. Depresja alkoholowa jako skutek odstawienia alkoholu

Chociaż wiele osób może dziwić fakt, że rezygnacja z picia alkoholu może mieć też przykre konsekwencje, to niestety w praktyce mogą one wystąpić. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy decyzja o zaprzestaniu picia alkoholu nie jest pod kontrolą i obserwacją lekarza. Nagłe odstawienie alkoholu to dla ludzkiego organizmu szok.
Depresja alkoholowa zwykle występuje po około 3 tygodniach od odstawienia i jest elementem zespołu abstynencyjnego. Ważne jest, aby być wtedy pod opieką doświadczonego specjalisty, który wesprze i pomoże w potrzebie, a także na bieżąco skonsultuje pacjenta.

4. Depresja alkoholowa mimo zerwania z nałogiem

Depresja alkoholowa może wystąpić na krótko po odstawieniu alkoholu, ale także po długim czasie od zerwania z nałogiem. Zwykle depresję alkoholową rozpoznaje się zauważając u pacjentów znaczące pogorszenie nastroju mimo polepszenia jakości życia. Taki długo utrzymujący się stan niestety może doprowadzić do stanów lękowych, poczucia nieszczęścia czy smutku, co w konsekwencji często powoduje powrót do alkoholizmu nawet po długim czasie.

Leczenie depresji alkoholowej

Jeśli w twoim otoczeniu jest osoba, która może cierpieć na depresję alkoholową, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jak pomóc osobie cierpiącej na depresję alkoholową. A może sam potrzebujesz pomocy?

Leczenie depresji alkoholowej to jedyny sposób, aby skutecznie poradzić sobie z emocjami i złymi doświadczeniami. Ponadto leczenie depresji alkoholowej musi przebiegać dwutorowo i nie jest łatwe. Z jednej strony trzeba rozpoznać problem alkoholowy i leczyć alkoholizm, a z drugiej problemy ze zdrowiem psychicznym.

Depresja alkoholowa to silne zaburzenie, dlatego warto wybrać najlepsze ośrodki leczenia, w których wykonuje się między innymi odtrucie alkoholowe. Wrocław to jedno z miast, w którym można znaleźć najlepsze ośrodki leczenia uzależnień i doświadczonych specjalistów. Odtrucie alkoholowe we Wrocławiu w prywatnym ośrodku i podjęcie leczenia przez osobę chorą dają szansę na powrót do zdrowia. O tym, dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień przeczytasz tutaj. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol to nie choroba, którą da się wyleczyć raz na zawsze. Alkoholik mimo długotrwałej terapii powinien dbać o swój dobrostan psychiczny i regularnie odbywać spotkania z psychologiem lub psychiatrą.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl