Zakupoholizm – czym jest?

Zakupoholizm

Zakupoholizm dotyczy osób, których dobry nastrój bezpośrednio zależy od liczby rzeczy, które kupiły, a ich wartość i jakość są znacznie mniej ważne. Zakupoholik nie może ominąć takiej informacji jak: “sprzedaż”, “nowość”, “rabaty” i inne przynęty reklamowe. Taka miłość do zakupów według psychiatrów nazywa zakupoholizmem.

Ze względu na dostępność i szeroką gamę produktów, zakupoholizm stał się chorobą XX wieku. Ta mania jest częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Zasadniczo zakupoholicy to dziewczęta w wieku od 18 do 35 lat, zakupy pomagają im zapomnieć o problemach, i poprawić samopoczucie.

Kto może zostać zakupoholikiem?

Każdy może zostać zakupoholikiem, niezależnie od statusu finansowego. Powody mogą być różne. Jeśli jako dziecko rodzice niczego nie odmówili dziecku, to po okresie dorastania przyzwyczajają się do tego, że mogą mieć wszystko, czego chcą. I odwrotnie, jeśli rodzice nie mieli możliwości zaspokojenia potrzeb dziecka, to w przyszłości taka osoba będzie starała się nadrobić to, czego mu brakowało w dzieciństwie. Innym powodem jest wykorzystanie zakupów, jako sposobu na zwiększenie poczucia własnej wartości, przezwyciężenie kompleksu niższości. Jeśli dana osoba nie sprawdza się w pracy, to, kiedy robi zakupy, stara się spełnić.

Wszyscy chodzą na zakupy, kupując trochę rzeczy, bo potrzebują czegoś do jedzenia, czegoś do ubrania, itp. Dopóki zakupy są racjonalne, można mówić o normalnym życiu. Jeśli większość nabytych rzeczy jest zupełnie niepotrzebna, a nawet trudno sobie wyobrazić, do czego można je wykorzystać, wtedy może rozpoczynać się problem z zakupoholizmem.

Jak stwierdzić, czy jest się zakupoholikiem?

Warto odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy spędza się większość swojego wolnego czasu w sklepach, czerpiąc z tego wielką przyjemność?
  • Czy ukrywana jest prawdziwa wartość zakupionych rzeczy?
  • Czy wydaje się więcej pieniędzy na zakupy niż planowano?
  • Czy kupujący czuje się winny, gdy kupuje niepotrzebne rzeczy?

Jeśli odpowiedzi są pozytywne, jest duże prawdopodobieństwo, że dana osoba jest zakupoholikiem. Ponadto głównymi objawami tego problemu są drażliwość, złość i nerwowość.

Przyczyny zakupoholizmu

Istnieją 2 rodzaje czynników prowadzących do zakupoholizmu a mianowicie wewnętrzne i zewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne opierają się na problemach psychologicznych danej osoby. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zakupy to dobry środek przeciwdepresyjny. Podczas zakupu w organizmie człowieka wytwarzane są hormony: serotonina, która odpowiedzialna jest za poczucie radości i adrenalina, czyli przypływ emocji. Ciągły stres w pracy i rodzinie, niskie poczucie własnej wartości, zwątpienie w siebie wszystkie te problemy wewnętrzne mogą prowadzić do poszukiwania czegoś na pocieszenie i poprawienie sobie nastroju.

Entuzjastyczne uwagi i opinie sprzedawców na temat dokonanego zakupu znacznie zwiększają poczucie własnej wartości. Tworzy się poczucie iluzji mocy, ponieważ można kupić to, na co ma się ochotę. Zakupy dają krótkie poczucie wolności i kontroli nad swoim życiem.

Czynnikiem zewnętrznym jest różnorodność działań marketingowych, dzięki którym sklepy przyciągają klientów. Wszystkie rodzaje promocji i rabatów, piękne gabloty zachęcają klientów do zakupu. Kiedy ludzie zobaczą napis w oknie sklepowym “tylko dzisiaj rabat na wszystkie rzeczy – 70%”, prawie niemożliwe jest ominięcie takiego sklepu. A kiedy człowiek zaczyna wyobrażać sobie, że jutro to coś będzie kosztować znacznie więcej, to natychmiast pojawia się impulsywne pragnienie dokonania zakupu.

Jakie są objawy zakupoholizmu?

  • Systematyczne zakupy bez celu, podczas gdy absolutnie nie ma potrzeby zakupów.
  • Zakup dużej ilość towarów.
  • Nieodparta chęć zakupu w przypadku braku obiektywnych przyczyn.
  • Apatia, drażliwość w przypadku, gdy taka osoba jest pozbawiona możliwości pójścia na zakupy.
  • Urządzanie wycieczek do tych działów w sklepach, które nie mają nic wspólnego ze stylem życia i hobby.

Konsekwencje zakupoholizmu

  • Znaczne wydatki finansowe, być może nawet pojawienie się długów. Niektórzy miłośnicy zakupów żyją od pensji do pensji, a w tym dniu mogą sobie pozwolić na maksymalne wydatki.
  • Konflikty w rodzinie, ponieważ kupowane jest wiele niepotrzebnych rzeczy i marnowane są pieniądze. Jeśli sytuacja finansowa w rodzinie pozostawia wiele do życzenia, bezcelowe zakupy oznaczają, że coś naprawdę użytecznego i niezbędnego nie jest nabywane.
  • Pogorszenie zdrowia psychicznego powstaje, gdy pieniądze nie są dostępne, więc nie można kupić następnej rzeczy. Tak, więc istnieją obawy depresji, istnieje poczucie własnej niższości.

Leczenie zakupoholizmu

Walka z manią kupowania w celu jej pokonania powinna obejmować następujące kroki:

Na początek należy zdać sobie sprawę z istniejącego problemu. Tak długo, jak kupujący posiada przekonanie, że wszystkie zakupy są potrzebne, nie rozpocznie się walka z zakupoholizmem.

Przed zakupami należy utworzyć listę niezbędnych zakupów. Trzeba starać się nie chodzić do tych działów, gdzie po prostu nie ma żadnych pozycji na liście.

Postarać się kupować tylko za gotówkę, a ilość pieniędzy w portfelu powinna być ograniczona. Nie brać kart płatniczych ze sobą, ponieważ dostępne na nich pieniądze są znacznie łatwiejsze do wydania.

Kiedy istnieje silne pragnienie, aby coś kupić, należy pomyśleć o jego zastosowaniu. Jeśli trudno jest wyobrazić sobie dokładnie to, do czego taka rzecz będzie użyteczna, warto zrezygnować z zakupu lub przenieść zakup na inny dzień.

Zakupy w sklepach to nie jedyny antydepresant. Jest też słodki deser, czekoladowy mus, wycieczki do parku, teatr, kino. Warto postarać się o wzbogacenie swojego życia, znaleźć nowe hobby. Dzięki temu można podnieść swoją samoocenę i jednocześnie znacznie skrócić czas spędzany na bezcelowych zakupach.

Czy można wyleczyć się z zakupoholizmem?

Oczywiście, tak. Można pomóc miłośnikowi zakupów na dwa sposoby. Pierwszym jest poproszenie o pomoc rodzinę, która powinna zapewniać wsparcie psychiczne i kontrolować wydatki danej osoby na zakupy.

Drugą metodą jest indywidualna konsultacja z psychologiem. Specjalista pomoże stopniowo zmniejszyć pragnienie zakupów. Ogólne zalecenia są następujące: nie wychodzić z domu bez listy zakupów, korzystać tylko z gotówki, nie robić zakupów samodzielnie, nie korzystać z usług sklepów internetowych.

Źródła:

http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/psychologia/czym-jest-zakupoholizm,94_31589.html
http://mamnatosposob.pl/uzaleznienie-od-zakupow-czym-jest-zakupoholizm-i-jak-to-leczyc/

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl