Odwyk

Nie wszyscy poprawnie rozumieją znaczenie słowa uzależnienie. Wielu nie chce zrozumieć i zaakceptować tej choroby. Dla narkomana, alkoholika czy seksoholika jest to zbawienie, najbardziej przyjemny sposób rozwiązywania problemów, idealny scenariusz życia. Trzeba jednak zmienić ten scenariusz, ale przede wszystkim zrozumieć, że jest on daleki od najlepszego. Wielu nie chce niczego zmieniać. Ale prawda jest taka, że, unikanie i zaprzeczanie są najsilniejszą obroną, aby nie uznać uzależnienia za fakt. Ale można skierować te mechanizmy w lepszym kierunku, na ścieżkę do zdrowia.

Odwyk jest najlepszym wyborem i sposobem na pokonanie uzależnienia, które dotyczyć może nie tylko narkomanii i alkoholizmu, ale również seksoholizmu, lekomanii, hazardu, uzależnienia od gier komputerowych. Leczenie odwykowe oparte jest na terapii uzależnień od niekorzystnych dla życia i zdrowia nałogów.

Leczenie odwykowe od alkoholu

Leczenie odwykowe uzależnienia od alkoholu jest długim i trudnym procesem. Osoba pijąca musi ostatecznie zdecydować o przejściu odwyku i całkowitej odmowie alkoholu, co może być trudne. Do tej pory istnieje wiele sposobów leczenia alkoholizmu, ale wciąż trudno jest powiedzieć, który z nich jest najbardziej skuteczny. Dla każdej osoby odpowiednia jest inna metoda, ponieważ organizm jest indywidualny i reaguje inaczej na zmiany.

Pierwszym krokiem i najtrudniejszym jest przekonanie pacjenta do rozpoczęcia leczenia. Wielu odmawia i nie chce poddawać się odwykowi. Jednak można to zrobić z pomocą psychologa i innych specjalistów. Konieczne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu pacjenta nie pił on alkoholu przez 10 dni.

Do tej pory nowoczesna medycyna obejmuje skuteczne stare i nowe metody leczenia alkoholizmu. Są zróżnicowane i wykorzystują różne sposoby wpływania na daną osobę, powodują niechęć do alkoholu, promują długotrwałą remisję.

Współczesne metody leczenia uzależnienia od alkoholu obejmują:

Zaszywanie – alkoholik pod skórą ma wszyty lub wstrzyknięty lek np. Esperal. Jeśli osoba pije, leki wytwarzają toksyczne substancje, które prowadzą do wymiotów i nudności. Celem tej metody leczenia odwykowego alkoholizmu jest wywołanie odrazy do napojów alkoholowych u pacjenta. Jeśli spożyje ona dużą ilość alkoholu, niektóre leki powodują poważniejszy efekt: naruszenie rytmu serca, atak dławicy piersiowej, zawał mięśnia sercowego, obrzęk mózgu. Z tego powodu pacjent boi się alkoholu, boi się wypić nawet niewielką dawkę.

Efekty sprzętowe – efekt sprzętowy to nowoczesna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu za pomocą specjalnego sprzętu medycznego działającego na mózg pacjenta. Przy pomocy takiego leczenia przywraca się pracę mózgu, blokuje się aktywność ośrodków odpowiedzialnych za przyciąganie alkoholu. Eliminuje chęć picia, a pacjent może rozpocząć życie od nowa.

Psychoterapia – psychoterapia już dawno stała się skutecznym sposobem leczenia uzależnienia od alkoholu.  Może być stosowana niezależnie i równolegle z innymi metodami leczenia. Aby proces odwykowy był bardziej skuteczny, powinna w nim uczestniczyć rodzina pacjenta. Zaleca się prowadzenie wraz z główną metodą leczenia alkoholizmu, sesje psychoterapeutyczne dla całej rodziny przez określony czas.

Różne nietradycyjne metody leczenia – obejmują tradycyjne przepisy na leki. Od czasów starożytnych ludzie byli leczeni na uzależnienie od alkoholu za pomocą ziół, roślin. Niektóre zioła zmniejszają głód alkoholu, takie jak: tymianek, ziele dziurawca, piołun, arcydzięgiel. Nie są one uważane za pełnoprawne lekarstwo na alkoholizm, ale ich stosowanie wspomaga organizm w trudnym okresie, przywraca siłę. Pomagają wyeliminować napięcie nerwowe, oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają trawienie.

Leczenie odwykowe uzależnienia od komputera (Internetu)

W dobie szybkiego rozwoju technologii informatycznych komputer jest postrzegany, jako integralna część życia. Większość współczesnych dzieci na ogół nie wyobraża sobie bez niego nauki ani rozrywki i spędza godziny przy komputerze. Wiadomo, że ryzykowne gry mogą powodować uzależnienie na coś podobnego do alkoholu, a nawet narkotyków. Eksperci poszukując przyczyny takiego uzależnienia stwierdzili, że dzieję się tak, ponieważ w grze nikt nie wymaga wyników, nie ma żadnej odpowiedzialności.

Uzależnienie od komputera jest nie mniej niebezpieczne niż uzależnienie od narkotyków, ponieważ
prowadzi do znacznego zakłócenia adaptacji w społeczeństwie. Niezbędnym warunkiem pomyślnego leczenia odwykowego od uzależnienia komputerowego jest świadomość problemu i chęć bycia leczonym.

Pierwszym etapem odwyku od uzależnienia komputerowego jest diagnoza przyczyn jego powstawania, a także wykluczenie ewentualnych bolesnych zaburzeń, w szczególności depresji. W razie wykrycia utajonej depresji, jeśli to konieczne, podaje się jej leczenie farmakologiczne. Podstawą leczenia uzależnień komputerowych jest korekta psychologiczna, przeprowadzana indywidualnie i w specjalnych grupach. Pomoc psychologiczna ma na celu poprawę relacji z krewnymi i rówieśnikami, nauczenie się radzenia sobie z trudnościami, edukowanie cech silnej woli, podnoszenie samooceny, tworzenie nowych zainteresowań.

Najważniejszym etapem w leczeniu uzależnienia komputerowego jest zaangażowanie osoby uzależnionej w procesach niezwiązanych z komputerami, tak, aby gry i procesy elektroniczne nie stały się zastępstwem rzeczywistości. Uzależnienie komputerowe wpływa na relacje rodzinne, dlatego podczas leczenia uzależnienia od komputera ważne jest, aby pomagać krewnym i znajomym osoby, która cierpi na uzależnienie komputerowe, w szczególności w celu zharmonizowania z nimi stosunków. Czego nie można zrobić: karać, dezaktywować Internet, pozbawić innych
przyjemności. Wszystkie te działania są nie tylko bezużyteczne, ale również szkodliwe.

Leczenie odwykowe uzależnienia od leków

Leczenie odwykowe uzależnienia od leków jest konieczne przy przedłużonym ich stosowaniu. Efekt uzależnienia opiera się na indywidualnym wpływie każdego leku na organizm, przy długotrwałym stosowaniu, nieprzestrzeganiu dawki  prowadzi do paradoksalnego efektu odwrotnego. Tak, więc, w przypadku przyjmowania placebo o stałym efekcie, podobnym do stosowania tego leku, wyciągane są wnioski na temat zależności psychologicznej.

Podstawą leczenia odwykowego od leków jest stopniowe zmniejszanie dawki leku, bez której pacjent nie może się obejść. Innym sposobem jest zastąpienie tego leku zamiennikiem, który ma stosunkowo słabszy efekt. I wreszcie, użycie tego samego placebo, w którym nie będzie żadnego działania farmakologicznego na organizm, a psychiczna zależność bez faktycznego przyjmowania będzie niezmiennie zaczynała spadać.

W szczególnie ciężkich postaciach powyższe metody zwykle nie są wystarczające. W takich przypadkach oferowany jest kurs psychoterapii, podczas którego specjalista będzie w stanie zidentyfikować podstawowe przyczyny uzależnienia, na przykład lęk, nierozwiązywalny konflikt wewnętrzny, przedłużony stan depresyjny, różnego rodzaju stres.

Te powody mogą przyczynić się do chęci pacjenta do przyjmowania leków, obsesyjnego przekonania, że pomogą mu pigułki nasenne, przeciwbólowe czy uspokajające rzekomo kojące i pomagające przezwyciężyć trudne okresy życia. W szczególności leczenie odwykowe uzależnienia od tabletek jest to usuwanie takich poważnych zaburzeń psychicznych.

Leczenie silnej zależności od leków jest oferowane w trybie stacjonarnym, ponieważ w ciężkich postaciach możliwe są skurcze, drgawki i gorączka. Dlatego konieczne jest monitorowanie przez lekarza. Konieczne będą również dodatkowe testy i konsultacje. Istnieje wiele programów rehabilitacji dla osób zależnych.

W klinikach odwykowych często wykorzystywany jest najbardziej efektywny program “12 kroków”, który pomaga uwolnić się od uzależnienia chemicznego. Program został zaprojektowany specjalnie dla 12, a nie 2, 5 lub 8 kroków. Jest to długi proces i nie można od razu stać się doskonałym.

Leczenie odwykowe uzależnienia od hazardu

Ten rodzaj uzależnienia, w odróżnieniu od alkoholizmu lub narkomanii, ma pewne unikalne cechy i dodatkowe haki, które zostały połknięte nie tylko ludzi, którzy są podatni na niektóre substancje chemiczne lub emocjonalne zależności, ale także zwykłych ludzi. Człowiek wciągnięty przez hazard, pogrąża się w otchłań iluzji zmienionej świadomości, która zakłóca jego istotę, kategorycznie odrzuca podstawy logicznego myślenia, wyciąga z głębi podświadomości i odczuwa takie uczucia, jak podniecenie, chciwość, i wieczne niezadowolenie.

W większości przypadków nawet groźba rozpadu rodziny lub utraty całego majątku nie zatrzymuje graczy. I tylko przez wykorzenienie nałogu i uzdrowienie umysłu osoby uzależnionej, można pokonać hazard.

Terapia poznawczo-behawioralna osób uzależnionych od hazardu skupia się na zmianie niezdrowych zachowań i myśli. Terapia ta uczy hazardzistów jak radzić sobie z hazardem i odczuwaniem nieprzyjemnych uczuć, zamiast iść w świat iluzji za pomocą hazardu, który prowadzi do problemów finansowych, zawodowych i interpersonalnych. Celem takiego odwyku jest naprawa postrzegania zależnego poprzez ponowne przemyślenie istoty hazardu.

Zaprzestanie grania nie jest takie trudne. O wiele trudniej jest utrzymać ten stan i nie poddać się presji innego impulsu hazardowego. Aby wesprzeć odwyk od hazardu warto otaczać się ludźmi, znaleźć fascynujące ćwiczenia, które mogą zastąpić hazard.

Leczenie odwykowe od seksu

Uzależnienie seksualne jest obsesyjną formą zachowań seksualnych, którym towarzyszy potrzeba ciągłego, współżycia seksualnego. Seksualne myśli, znajdywanie partnerów, oglądanie materiałów pornograficznych, masturbacja, znajdowanie nowych rodzajów satysfakcji seksualnej wszystko to zajmuje większość życia osoby cierpiącej na seksoholizm.

Najczęściej od seksu uzależnieni są mężczyźni, u kobiet uzależnienie seksualne wyraża się w kontaktach seksualnych z nieznajomymi. Jeśli seks stał się głównym problemem i przeszkadza w innych dziedzinach życia, potrzebna jest pomoc specjalisty. Biorcą udział w leczeniu odwykowym można liczyć na pomoc w naprawieniu swojego życie, nawiązaniu relacje w rodzinie i normalizowaniu naturalnego postrzeganie swoich potrzeb seksualnych.

Samo zwalczanie tego problemu jest bezużyteczne, ponieważ leży głęboko w podświadomości. W tym przypadku konieczna jest pomoc wykwalifikowanego psychologa. Ponadto, aby walczyć z uzależnieniem seksualnym warto znaleźć ludzi o podobnych poglądach, razem to będzie łatwiejsze.

Ważne jest, aby pozbyć się źródeł erotycznych treści, przestać oglądać telewizję, tymczasowo zrezygnować z Internetu, ponieważ pokusa, by wejść na ulubioną stronę jest bardzo duża. Gazety i czasopisma ze zdjęciami i artykułami o seksie są również zakazane. Najlepszą rzeczą jest usunięcie napięcia seksualnego poprzez sport. Warto zapisać się na siłownię i odwiedzać ją przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wykluczyć z diety owoce morza, orzechy, seler. Są to naturalne afrodyzjaki, zwiększające pożądanie seksualne. O tym wszystkim wiedzą terapeuci, którzy przedstawiają seksoholikowi program wyjścia z uzależnienia z uwzględnieniem tych czynników.

W przypadku, gdy zachowanie staje się niekontrolowane, lekarz może zalecić przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne i hormonalne. Pozbycie się jakiejkolwiek zależności wymaga siły woli, więc główna odpowiedzialność spoczywa nie na psychologu, ale na osobie uzależnionej.

 

Leczenie odwykowe uzależnienia od narkotyków

Leczenie odwykowe uzależnienia od narkotyków nie jest możliwe bez zaangażowania psychologów, ponieważ jest to codzienna praca z pacjentem nad jego motywacją. Istnieje błędna opinia, że detoksykacja organizmu leczy uzależnienie od narkotyków. W rzeczywistości, po odtruwaniu występuje tylko fizjologiczna ulga, ale stereotypy zachowań nadal są żywe w umyśle pacjenta. W tym czasie narkoman powinien być odizolowany od niekorzystnego środowiska społecznego, gdzie mógłby uzyskać narkotyki. Dlatego leczenie uzależnień w szpitalu pod stałym nadzorem specjalistów leczenia uzależnień i psychologów, jest jedynym skutecznym sposobem.

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków są otoczone licznymi mitami, które jednoczy nieodpowiedzialność i niechęć do zagłębiania się w istotę problemu. Często narkomani, a nawet ich bliscy uważają, że blokery receptorów opioidowych, przyszyte do skóry lub procedury detoksykacji, magicznie uzdrowią pacjenta raz na zawsze. Niestety tak nie jest. Blokery dają efekt dopiero po zakończeniu detoksykacji i pozwalają zatrzymać konsekwencje ewentualnego załamania. To tylko pomocniczy, a nie główny sposób leczenia.

Środki do detoksykacji powinny być podawane w szpitalu, niektóre z nich mają przeciwwskazania. Odtruwanie trwa zwykle od pięciu do dziesięciu dni, po którym osoba może łatwo wstać z łóżka i wyjść, ale pragnienie substancji narkotycznych pozostaje. Dlatego wymagany jest okres odwykowy, który trwa średnio około trzech miesięcy.