Esperal – co to jest?

esperal, wszywka alkoholowa, disulfiram

Zespół uzależnienia od alkoholu (ZUA) to szereg objawów fizjologicznych i poznawczo-behawioralnych, które definiuje spożycie substancji uzależniającej i które zastąpiły wcześniejsze typowe zasady postępowania człowieka. Według przeprowadzonych badań uzależnienie od alkoholu jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, i nic w tym dziwnego, bo szacuje się, że blisko 12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Niektórzy z nich próbują radzić sobie z nałogiem udając się na spotkania albo terapię, ale bardzo często zdarza się, że leczenie uzależnienia od alkoholu trzeba wspomagać środkami farmakologicznymi. Jednym z takich środków jest Esperal.


Esperal to środek, którego produkcja została zakończona w 2009 roku. Po jakimś czasie preparat wrócił jednak na rynek i dzisiaj znów jest dostępny, z tym, że pod inną nazwą – disulfiram WZF. Okazuje się, że w praktyce jest to dokładnie ten sam lek, zawierający w swoim składzie tę samą substancję, co poprzednik, a mowa o disufiramum. Mimo iż nazwa Esperal oficjalnie zniknęła z wykazu leków, wciąż jest powszechnie stosowana i znana jako wszywka alkoholowa z disulfiramem, chętnie stosowana zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów.

W tym miejscu warto wyjaśnić, czym zatem jest Disulfiram. Z medycznego punktu widzenia to substancja, która skutecznie blokuje enzym (dehydrogenazy aldehydowej), biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku owej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach przekształca się w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych dolegliwości. Działanie aldehydu przypomina zatem dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholowe, czyli powszechnego kaca.

Pierwsze objawy świadczące o kumulowaniu się aldehydu octowego w organizmie mogą pojawić się po 10 minutach od wypicia alkoholu i mogą się utrzymywać od 4 do 10 godzin.

Należą do nich:

  • nudności i wymioty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • duszności;
  • pocenie się;
  • zaczerwienienie twarzy;
  • skoki ciśnienia;
  • tachykardia, czyli przyspieszona praca serca;
  • nasilony lęk, w tym strach przed śmiercią;
  • pokrzywka;
  • w nielicznych przypadkach drgawki i zawał serca.

Wszywka alkoholowa – jak i gdzie się ją umieszcza?

Esperal wykorzystywany do zabiegu „zaszycia” ma postać tabelek, a cały proces odbywa się pod okiem chirurga, który nacina skórę i pod nią umieszcza specyfik. Wszywkę esperalu najczęściej umieszcza się na pośladku lub pod łopatką, co umożliwia odpowiednie tempo uwalniania się preparatu do krwiobiegu, gdzie spędza kolejnych kilka miesięcy. Producenci utrzymują, że lek wystarcza na 8 miesięcy, z kolei pacjenci i lekarze zgodnie twierdzą, że esperal często działa dłużej, bo nawet do 12 miesięcy.

Zabieg implantacji najlepiej przeprowadzać po minimum 12 godzinach abstynencji, choć zaleca się, by jednak upłynęła przynajmniej doba. Cała procedura natomiast trwa nie dłużej niż 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Umieszczony pod skórę esperal, o ile nie wejdzie w interakcję z alkoholem, nie daje żadnych skutków ubocznych i nie oddziałuje również na inne przyjmowane środki farmakologiczne.

Gdzie można wykonać taki zabieg? Wszywkę Esperal można przykładowo wykonać w ośrodku farmakologicznego leczenia alkoholizmu Insertmed.

Jak działa esperal?

Esperal sam w sobie nie jest lekiem na uzależnienie od alkoholu. Celem jego stosowania jest odstraszenie osoby uzależnionej od próby sięgnięcia po używki pod groźbą wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, dolegliwości. U podłoża idei leczenia esperalem leżą założenia terapii awersyjnej, a zgodnie z tą teorią osoba uzależniona, będąca pod działaniem disulfiramu, po wypiciu alkoholu poczuje się tak źle, że sama myśl o dalszym piciu wywoła wstręt i niechęć. Sam lek nie pomoże jednak w walce z uzależnieniem, jeśli pacjent nie wykaże chęci i inicjatywy do utrzymania się w trzeźwości. Tym bardziej, że wbrew temu, co założyli twórcy leku, osoba uzależniona doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to nie alkohol, a wszywka wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne. Z tego też powodu esperal, jako jeden ze sposobów walki z nałogiem, bardzo często wcale nie spełnia swojej roli, zwłaszcza jeśli pacjent nie wierzy w jej skuteczność i nie jest gotowy podjąć leczenia, a decyduje się na jej wszycie wyłącznie pod presją rodziny i bliskich.

Choć według specjalistów, skuteczność leku jest bardzo niewielka, żeby nie powiedzieć żadna, to jednak niektórym osobom esperal pomaga zachować trzeźwość przez dłuższy czas, a to jedna z jego podstawowych zalet. Okres abstynencji pozwala bowiem podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu terapii odwykowej, a tylko ta jest w stanie trwale poradzić sobie z uzależnieniem.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl