Co to jest uzależnienie?

Broken man sitting with bottle of alcohol

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie samo w sobie jest następstwem przyswajania określonych substancji ( alkohol, narkotyki, leki itp.) lub są to podejmowane czynności ( hazard) , które na początku sprawiają ogromną przyjemność, a w które szybko można się zagłębić, lecz z czasem uświadamiamy sobie, że nie potrafimy bez tych czynności funkcjonować na co dzień. Osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy z tego, i z czasem zatraca się w tej fałszywej przyjemności. Powstałe problemy dotyczą nie tylko chorej osoby, ale również całe otoczenie.

W języku potocznym samo uzależnienie jest kojarzone zazwyczaj z narkotykami czy alkoholizmem. Powszechnie wiadomo, że uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego.W szerszym kontekście można się doszukiwać znacznie więcej destrukcyjnych zachowań. Dobrym  przykładem mogą być gry komputerowe bądź gry online z rówieśnikami. Często uciekamy od problemów w świat wirtualny nie do końca zdając sobie sprawę, że faktyczne panowanie nad grami jest znacznie trudniejsze, niż nam się może wydawać. Można się uzależnić od seksu. Sa to uzależnienia stosunkowo mniej znane społeczeństwu, i być może nie do końca objęte klasyfikacją chorób. Uzależnienie jest szerokim pojęciem, które właściwie może dotyczyć wszystkiego i wszystkich. Współczesna psychologia zakłada, że do samego sformułowania należy wliczyć zachowanie objęte przymusem, wypadki i wiele innych tego typu.

Jakie są rodzaje uzależnień?

Wyróżniamy uzależnienia psychiczne, społeczne i fizjologiczne.

Uzależnienie fizjologiczne charakteryzuje się zażywaniem danej substancji, może zmienić świadomość. Te substancje są przyjmowane bez względu na ich destrukcyjne działania psychosomatyczne, społeczne a nawet duchowe.

Walka z uzależnieniem fizjologicznym jest znacznie łatwiejsze. W wielu wypadkach wystarczy podać określone leki, które sa podawane przy konsultacji z lekarzem i stopniowo zmniejszać dawkę.

Grupa substancji, która prowadzi do uzależnienia fizjologicznego jest stosunkowo nie wielka. Najważniejsze z nich to wszystkim znane nałóg nikotynowy. Jest najpowszechniejsze na świecie. Kolejnym jest również mocno rozpowszechnione alkoholizm. Należy wspomnieć o pochodnych kwasu barbiturowego, czyli mowa o dobrze znanych lekach nasennych.

Ciekawym przykładem, który wywołuje uzależnienie są pochodne steroidów. Charakterystycznym objawem uzależnienia jest następstwo szeregu objawów, takich jak wymioty, ostre bóle głowy, bóle mięśni i biegunka.

Uzależnienie społeczne inaczej socjologiczne charakteryzuje się zażywaniem tak zwanych środków toksycznych głównie pod wpływem panującej mody lub tez w określonej grupie ludzi podobnych do siebie. Odpowiednim przykładem są rozszerzające się co raz bardziej sekty, czyli nie legalnie ugrupowania ludzi. Wyrazistą cechą jest całkowite podporządkowanie się panującym zasadom panującym w danym ugrupowaniu. Osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy, z tego, co się stało, czyli z samej choroby. Stopniowo popada w chorobę i dotychczasowe kwestie, które wcześnie były istotne tracą na ważności. Liczy się tylko, i wyłącznie zadowolenie ugrupowania. Następuje co raz większa marginalizacja i poszerza się stopniowa kryminalizacja. Rodzina, przyjaciele, praca, to wszystko jest odsunięta na tor boczny, i z czasem całkowicie traci na jakimkolwiek znaczeniu.

Nałóg ten ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie, osoba staje się aspołeczna Uzależnienie wpływa również źle na otoczenie osoby chorej. Uzależniony rezygnuje z pracy, i ze wszystkiego co osiągnęła.

Symptomem uzależnienia jest co raz większe odsuwanie się w cień. Powtarzanie nowo nabytych nawyków. Uzależniony poświęca temu znaczną ilość czasu, nie zważając na późniejsze konsekwencje. Samo uzależnienie można połączyć z innymi rodzajami uzależnień. Często pod wpływem członków grupy uzależniony sięga po narkotyki, alkohol. Często uzależnienie sięga podłoża seksualnego. Samo leczenie jest dość czasochłonne. Ciężko skłonić osobę do leczenia, ponieważ zazwyczaj nie potrafi sama za siebie odpowiadać.

Uzależnienie psychiczne inaczej psychologiczne. Charakteryzuje się silna potrzebą zażywania określonej substancji lub nadmierna skłonność do wykonywania jakiejś czynności. Bez pomocy osób z zewnątrz osoba chora inaczej uzależniona nie potrafi sobie poradzić z narastającymi problemami. Bez przerwania działań kompulsywnych może dojść do tragicznych w skutkach następstw, takich jak np.: zabicie kogoś, czyli nic innego jak tylko pobyt w więzieniu. Od działań kompulsywnych w łatwy sposób można przejść do uzależnienia fizjologicznego, a mianowicie sięganie po substancje zaburzające jasne myślenie. Osoba nie leczona może trafić również do szpitala psychiatrycznego. Jest możliwość zatrzymania działań kompulsywnych, jednak całkowite wyleczenie jest nadal nie możliwe. W przeciwieństwie do uzależnienia fizjologicznego nie jest możliwe tak zwane wyleczenie od razu. W tym przypadku pozbycie się uzależnienia trwa znacznie dłużej.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl