Choroba alkoholowa – objawy psychiczne

20210608115322_g9747f294e807d3c54f00216a3c104535bfdf5e91b26b64950386ded141bbce37bec096fad2cdd8e99f422bb18d174aae28ff4c96e49bdeea265388f3521355ab_1280.jpg

Choroba alkoholowa jest poważnym problem, który dotyka ok. 2% populacji naszego kraju. Osoba chora szkodzi nie tylko sobie, ale ma także negatywny wpływa na swoich bliskich, rodzinę, znajomych oraz wszelkie osób, z którymi ma kontakt. Początkowo problem może być bagatelizowany lub nawet niezauważalny, ale to właśnie już w tej początkowej fazie należy zacząć działać i szukać specjalistycznej pomocy, aby można było ustrzec się, czy wyjść ze zgubnego nałogu. Jednym z pierwszych objawów, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy ma się podejrzenia, że u siebie lub innej osoby może pojawić się problem z nadużywaniem alkoholu, jest zmiana psychiki. Nałogowiec może mieć problemy ze swoją emocjonalnością, zachowaniem oraz sposobem myślenia. Takie problemy mogą zauważyć najszybciej najbliżsi, rodzina, dzieci, żona. Warto zachęcać chorego do skonsultowania się ze specjalistą. 

Emocjonalne objawy choroby alkoholowej

Jeden z pierwszym oraz najbardziej charakterystyczny objaw, który może świadczyć o ryzykowanym nadużywaniu alkoholu lub już rozwiniętej chorobie jest motywacja, czyli wszelkie tłumaczenia dlaczego sięga się po alkohol. Osoba uzależniona od alkoholu, przez picie, próbuje uporządkować swoje emocje, z którymi sobie nie radzi – np. odstresować się po ciężkim dniu w pracy, dodać sobie odwagi i zwalczyć nieśmiałość lub poprawić sobie nastrój. Za takie zachowanie odpowiada mechanizm nałogowego regulowania uczuć. Prowadzi on to tego, że alkoholik ma bardzo niską odporność na złe emocje, które go dotykają, alkohol to jedyne rozwiązanie, które może pomóc.

Typowymi objawami emocjonalnymi są anhedonia (brak odczuwanie przyjemności), wahania nastroju, stany lękowe, brak motywacji do pracy, drażliwość oraz spłycenie uczuć.

Jeśli pojawią się już pierwsze objawy, warto skonsultować się ze specjalistą, w tym przypadkiem ośrodkiem terapii uzależnień takim jak np. “Terapia Nałęczów”.

Wpływ na myślenie

U osoby uzależnionej od alkoholu mogą pojawić się także zmiany w sposobie myślenie oraz postrzegania rzeczywistości. Mimo widocznych objawów, osoba chora może nie widzieć swojego problemu lub zaprzeczać jego istnieniu. Alkoholicy często szukają usprawiedliwień lub bagatelizują wciąć narastający problem. Można wtedy usłyszeć „To tylko jedno piwo…”, „Były imieniny kolegi…”, „Musiałem wypić za zdrowie kolegi, inaczej nie wypada…”, „Każdy pije, nie tylko ja…”. Praktycznie zawsze próbują uciekać od rozmów, czy nawet rozmyślań na temat swojego problemu. Można spotkać się z zachowanie, gdzie osoba wskazuje na swoją silną wolę, i gdyby tylko chciała, to może rzucić picie w każdej chwili. Jest to zgubne myślenie, które ciągnie dalej i nie pozwala zobaczyć faktycznego problemu.

Warto z chorą osobą rozmawiać i zachęcać do kontaktu ze specjalistami. 

Zaburzenia współistniejące

Obok podstawowych zaburzeń psychicznych, przy rozwoju choroby alkoholowej, mogą pojawić się także inne objawy, które negatywnie wpływają na osobę chorą oraz jej otoczenie. Przy nadużywaniu alkoholu może pojawić się tzw. zespół Otella (paranoja alkoholowa). Zmiany wywołane alkoholem mogą doprowadzić do urojeń, czasami bardzo niebezpiecznych np. osoba może stać chorobliwe zazdrosna, lub agresywna. Innym zaburzeniem jest zespół amnestyczny tzw. zespół Korsakowa, który jest spowodowany sporymi niedoborami witaminowymi. Objawem tego zespołu jest zaburzenie w działaniu pamięci świeżej, która jest odpowiedzialna za zapamiętywanie oraz przywoływanie tych informacji. Kolejnym skutkiem nadmiernego picia jest zanik kory mózgowej oraz alkoholowe otępienie, które objawia się apatią, problemami z logicznym myśleniem i planowaniem, zaburzeniami pamięci oraz pogłębiającym się brakiem samodzielności.

Choroba alkoholowa jest poważnym problemem w naszym społeczeństwie, której ulegają coraz liczniejszy. Do walki z nią potrzeba zaangażowania nie tylko osoby uzależnionej, ale także najbliższych, który będę w stanie wspierać i pomagać. Alkoholizm nie jest jedynie chorobą pojedynczej osoby, ale można powiedzieć, że wszystkich bliskich, gdyż negatywne skutki oddziałują na całą rodzinę.

Jeśli zauważyłeś u Siebie, lub kogoś z Twojego otoczenia, powyższe objawy, czy zachowania, warto udać się po pomoc do Ośrodka Leczenia Uzależnień, aby wyrwać się ze szponów nałogu, znów cieszyć się życiem i czerpań z niego ile się da. W tym miejscu zawsze znajdzie się fachową pomoc i opiekę oraz ludzi z podobnymi problemami. Pamiętaj, że nie jesteś sam i nie musisz zmagać się ze swoimi problemami samotnie.

Jeśli szukasz pomocy, skontaktuj się ze specjalistami:

https://terapianaleczow.pl/

Uniszowice 1A, 21-030 Motycz

tel. 536 199 199, 536 288 288

Jeśli rekomendowany ośrodek jest zbyt odległy od Twojego miejsca zamieszkania – warto poszukać na stronach miasta / gminy informacji o miejsach w których możemy otrzymać pomoc. Alkoholizm jest poważną chorobą i nie powinien być bagetelizowany, ani przez chorego, ani przez jego najbliższą rodzinę. Nie leczony może prowadzić do katastrofy – rozpadu rodziny, poważnych chorób, długów, czy nawet śmierci. 

undefinedamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl