Wszywka alkoholowa – jak działa?

wszywka alkoholowa, disulfiram, esperal

Nie bez powodu mówi się o Polakach, iż jesteśmy jednym z tych narodów, który nie wylewa za kołnierz. Otóż jak pokazują statystyki z roku na roku rośnie uzależnienie od alkoholu, a co za tym idzie, coraz młodsze grupy wiekowe sięgają po napoje wyskokowe, nie mając świadomości, iż wczesna przygoda z alkoholem może zakończyć się problemami zdrowotnymi i uzależnieniem. Uzależnienie od alkoholu to przede wszystkim nałóg związany z nadużywaniem etanolu i stanowi jedną z najczęściej dotkliwych społecznie toksykomanii. Aczkolwiek nie świadczy to o tym, iż musimy całkowicie zrezygnować z alkoholu. Gdyż spożywanie go w małych, racjonalnych ilościach może poprawić nam samopoczucie, jak również rozweselić. Aczkolwiek  spożywanie większych ilości może spowodować nadmierną pewność siebie, agresję, a także “urwanie filmu”, co może się kończyć na przykład niechcianą ciążą, bądź zarażeniem jakimś, poważnym wirusem.

    Według Światowej Organizacji Zdrowia, toksykomania alkoholowa może być zróżnicowana na:

  • nieregularne picie nadmierne, przez co należy rozumieć stosunkowo krótkie epizody spożywania alkoholu oddzielone dłuższymi przerwami abstynencji
  • nawykowe picie nadmierne, przez co należy rozumieć systematyczne picie alkoholu w dużych ilościach
  • nałóg alkoholowy, czyli psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu wraz z utratą kontroli do picia
  •  alkoholizm inny i nieokreślony, czyli nadmierne spożycie alkoholu w trudnych sytuacjach życiowych, bądź na tle przebiegu zaburzeń psychicznych

Problem alkoholowy to choroba, podczas której nawet długoletnia abstynencja nie daje gwarancji stu procentowego uleczenia i tego że nałogowiec już nigdy nie wróci do ponownego picia.

Powszechnie stosowanymi metodami w leczeniu od alkoholizmu mogą być:

Wszywka alkoholowa

Popularna wszywka alkoholowa swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim wymuszeniu abstynencji alkoholowej. Lek występuje w postaci tabletek, o których ilości decyduje lekarz wykonujący dany zabieg. Dla alkoholika metoda ta jest zaliczana do zabiegów awersyjnych. Terapia awersyjna bazuje na tym, iż  osoba uzależniona z obawy przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, powstrzyma się przed sięgnięciem po napój wysokoprocentowy. Najbardziej popularne w Polsce, jak również najczęściej aplikowane wszywki, w swoim składzie zawierają disulfiram, czyli substancję czynną. Wszywka alkoholowa jest przeznaczona do aplikacji podskórnej. Wszywa jest skuteczna tak długo, jak długo powstrzymuje od spożywania alkoholu. Gdyż może w sposób bardziej trwały, bądź mniej trwały – w kontakcie z alkoholem – dawać negatywną reakcję na spożywanie tego trunku. Do przeciwwskazań leczenia Disulfiramem należy zaliczyć w szczególności:

  • zawał serca
  • niewydolność serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia psychiczne
  • zapalenie nerwu wzrokowego
  • wcześniejsze próby samobójcze
  • niewydolność obwodowa krążenia
  • zapalenie zarostowe tętnic

W jaki sposób działa Disulfiram?

Otóż Disulfiram zaburza metabolizm alkoholu w organizmie, powodując hamowanie działania enzymu. W wyniku podania Disulfiramu, spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu, do której przede wszystkim można zaliczyć:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunkę
  • zawroty głowy
  • bóle żołądka

Wszywka alkoholowa poprzez swoje działanie wymusza na pacjencie wytworzenia bariery i niechęci sięgnięcia po alkohol. Jest to zarazem nie zwykle wydajny sposób leczenia alkoholizmu, ponieważ jedna aplikacja wystarcza nawet na okres dwunastu miesięcy. Po upływie tego czasu należy wymienić wszywkę na nową. Metoda ta daje bardzo dobre wyniki, skutecznie wymuszając abstynencję. Wszywki alkohole z pewnością dla wielu alkoholików stały się początkiem drogi do trzeźwienia. Disulfiram działa jako starszak, zniechęcając alkoholika do wypicia alkoholu. Jak wskazują badania, na metodę tę decydują się coraz młodsze osoby, w wieku od 20-25 lat. Należy pamiętać także, iż aby poddać się takiej kuracji wymagana jest zgoda samego zainteresowanego.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl