Jak przebiega detoks alkoholowy?

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy

polega na dożylnym podaniu pacjentowi płynów (witamin i mikroelementów) oraz leków w formie kroplówki, które uzupełniają spustoszenia spowodowane w organizmie nadmiernym spożywaniem alkoholu. W zależność od zaawansowania choroby alkoholowej, można zamówić detoks z dojazdem do domu, lekarz podaje płyny w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie pacjenta. Zabieg trwa trzy godziny. Czasem konieczny jest detoks w zamkniętym ośrodku, który może być wstępem do terapii. Detoks trwa wtedy minimum dobę.

Detoks alkoholowy zwany też odtruciem alkoholowym pozwala zniwelować uciążliwe i niepokojące dolegliwości spowodowane długotrwałym spożywaniem alkoholu, takie jak kołatanie serca, nudności, bezsenność, obniżony nastrój, podwyższone ciśnienie tętnicze. Organizm często jest odwodniony, a gospodarka elektrolitowa zaburzona. Alkoholoodtrucie przywraca równowagę w organizmie. Pozwala uwolnić chorego od działania metabolitów alkoholowych i toksyn.

Objawy odstawienne

Należy liczyć się z tym, że jeśli odstawimy alkohol po dłuższym okresie spożywania, w ciągu doby mogą wystąpić objawy odstawienne, takie jak: drżenie rąk, potliwość, stany lękowe, kłopoty ze snem, bóle głowy, a nawet wymioty. W skrajnych przypadkach może wystąpić majaczenie (delirium), które może być nawet przyczyną śmierci, a także halucynacji, psychoz i omamów, pod wpływem których pacjent zachowuje się nieprzewidywalnie i może zrobić sobie krzywdę, np. wyskoczyć z okna. Objawy abstynenckie mogą być groźne, dlatego dla dobra pacjenta, lepiej zdecydować się na detoks alkoholowy w zamkniętym ośrodku, pod opieką lekarzy, psychologów i terapeutów.

Konsekwencje nadużywania alkoholu

Jeśli pod wpływem alkoholu zaczniesz zachowywać się w niekontrolowany sposób i ktoś wezwie policję, możesz trafić na izbę wytrzeźwień. Jakie są inne konsekwencje nadużywania alkoholu? Pogorszenie stanu zdrowia – zwłaszcza obciążenie wątroby, która jest odpowiedzialna za metabolizowanie alkoholu. Pierwszym objawem przeciążenia wątroby alkoholem jest jej stłuszczenie. Za sprawą zdolności regeneracyjnych tego organu, jest to proces odwracalny, jeśli uzależniony odstawi używkę, w przeciwnym razie może dojść do marskości wątroby, od której nie ma już odwrotu. Innym organem narażonym na degenerację jest trzustka. W wyniku przewlekłego spożywania alkoholu może dojść do zapalenia trzustki. Jako pierwsze jednak występują objawy z przewodu pokarmowego: stan zapalny błon śluzowych, biegunki, refluks, owrzodzenia. Alkohol zaburza także proces wchłaniania substancji odżywczych, dlatego jego nadużywanie może prowadzić do anemii.

Poza fizycznymi konsekwencjami, alkohol sieje też spustoszenie w życiu prywatnym uzależnionego. Jego celem jest dostosowanie życia do spożywania alkoholu, przy jednoczesnym zaprzeczaniu chorobie. Może się to objawiać wybuchami złości na najbliższych, gdy dostęp do picia jest ograniczony, utratą kontaktu ze swoimi emocjami, kłamstwami i manipulacjami, by osiągnąć cel. W efekcie konsekwencji doświadcza cała rodzina, dzieci będą przejawiać syndrom DDA, a partnerka współuzależnienia, co wymaga osobnej terapii. Uzależniony w wyniku nadużywania alkoholu może stracić pracę. Początkowe branie zwolnień, a następnie utrata rachuby czasu i zaspanie do pracy nie będą długo tolerowane.

Gdzie szukać pomocy?

Czasami detoks alkoholowy w prywatnym ośrodku może być wstępem do rozpoczęcia terapii i odzyskania swojego życia. Oczywiście nie musi, bo część chorych zaraz po detoksie, gdy odzyskują trzeźwe myślenie i lepsze samopoczucie, od razu kieruje swoje kroki do pubu lub sklepu monopolowego. Wszywanie Esperalu zaprzecza sednie choroby alkoholowej – jakoby uzależniony mógł zapanować nad piciem. Kieruje nim silny przymus wewnętrzny i dopiero kiedy przyzna swoją bezsilność wobec choroby alkoholowej, będzie mógł na nowo budować swoje życie. Terapia polega na uczęszczaniu na mityngi AA oraz na sesje indywidualne z terapeutą. Terapię można odbyć w ośrodku państwowym, a także prywatnym. Są terapie zamknięte i takie, na które uzależniony uczęszcza po pracy, nie rezygnując z dotychczasowego harmonogramu.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Anonimowy wpis

Anonimowy wpis

Większość wpisów realizowana jest przez anonimowe osoby, które chcą podzielić się problemami, które ich spotkały. Chcesz opowiedzieć coś od siebie ? Napisz do nas na temat@problem-alkoholowy.pl